Skriptovací jazyk - PHP

Co je to PHP?

PHP je zkratka, se kterou se na Internetu můžete setkat poměrně často a zcela jistě se dá prohlásit za populární. Co to tedy PHP znamená? PHP je další ze skriptovacích jazyků určených především pro tvorbu internetových aplikaci. Jeho zkratka na počátku zrození byla tvořena slovním spojením: Personal Home Page Tools, čímž bylo také předurčeno jeho použití pro jednoduchou tvorbu osobních stránek. Postupně se však z tohoto jazyka stává mocný nástroj, který bez nadsázky může konkurovat technologiím velkých firem, jako napt. ASP (Active Server Pages) od Microsoftu, JSP (Java Server Pages) od Sunu nebo ColdFusion od Allaire, a proto byl význam zkratky upraven na Hypertext Preprocessor. U nás zdomácnělo vyslovování zkratky jako péhápéčko.

PHP je volně šiřitelný program, a tak si ho můžete i vy zdarma stáhnout, například z adresy www.php.net. PHP můžete získat také jako součást standardních instalací operačního systému Linux včetně nejpoužívanějších RedHat nebo Suse Linux. Velkou výhodou PHP je možnost instalace nejen na linuxové stroje, ale také na stále oblíbená "okna", již od verze Windows 95 bez ohledu na to, zda se jedná o serverovou nebo klientskou instalaci tohoto operačního systému. Dokonce je možné vaše stránky v PHP provozovat na serveru s instalovaným operačním systémem Linux a vlastní skripty vyvíjet na lokálním počítači s instalovanými Windows. Instalace PHP je poměrně jednoduchá, ale přesto doporučuji si nejprve přečíst soubor readme.txt, který je součástí každé instalace a dočtete se v něm mimo jiné i o všech rozdílech oproti předchozí verzi. Na adrese www.php.net najdete také podrobnou dokumentaci k jazyku v různých formátech.

Hlavni rysy PHP

Programování v PHP se velmi podobá programování v ostatních skriptovacích jazycích. Pokud již tedy nějaký skriptovací jazyk ovládáte (například ASP), nebudete mít s přechodem na PHP žádné problémy a jednotlivé postupy si velice rychle osvojíte. Ale i ten, kdo doposud se skriptováním žádnou zkušenost nemá, nebude mít po přečtení této knihy s vytvořením vlastního PHP-webu jistě žádné problémy. Tím nejvýraznějším rysem PHP je totiž relativní jednoduchost. Syntaxe jazyka je velmi podobná JavaScriptu, Javě a C++, a ta se poměrně snadno učí. Názvy jednotlivých funkcí se dobře pamatují, protože jsou většinou pouze zkratkou z anglického překladu jejich významu (např. funkce na vytisknutí řetězce na obrazovku se jmenuje "print").

Oproti jiným jazykům se s PHP také výrazně méně napíšete. Vaše skripty PHP by totiž v jiném jazyce spotřebovali více řádků, více složitých postupů. Navíc, pokud to PHP dovolíte, tak se vám automaticky mohou načítat do odpovídajících proměnných hodnoty z cookies, formulářů nebo z adresní řádky prohlížeče. Pro sofistikované programování a pokročilé programátory je zde dokonce možnost objektově orientovaného programování.

Jakmile se v programování posunete trochu dál, určitě oceníte, že i pro náročnější úlohy v PHP platí snadnost jejich zvládnutí pomocí standardních funkcí, takže se můžete klidně pustit do práce s e-mailovým serverem, uživatelského nahrávání souborů na server (upload), rozesílání e-mailů, stahování obsahu z cizích stránek (download) apod. K dispozici je zde totiž řada funkcí, které toto obstarají za vás. S PHP se samozřejmě také připojíte na všechny používané databáze, a to buď pomocí ODBC, nebo pomocí nativních ovladačů.

Skript v PHP

Skript v PHP je textový soubor s příponou, která mívá většinou tvar .php, .php3, .php4 nebo .phtml. Uvnitř tohoto souboru najdete směsici kódu HTML a kódu PHP. Je velmi užitečné, že tyto dva zdroje jsou zde pohromadě a není již třeba editovat více souborů. Kód PHP je od kódu HTML oddělen speciálními znaky, aby server mohl snadno určit způsob jeho interpretace prohlížeči. Pro označení začátku kódu PHP se používá kombinace znaků <? nebo také <?php a pro jeho konec ?>. Kódy označené těmito oddělovači můžeme vkládat do HTML tam, kde se nám zachce, a také kolikrát budeme chtít, stačí dodržet základní podmínku, že každé ohraničení má svůj začátek a konec a nelze do jeho obsahu vnořovat další stejná ohraničení.

Postupem času zjistíte, že i samotné generování kódu HTML je mnohdy lepší přenechat PHP. Pro úplnost si ještě uveďme, že kód PHP se dá od HTML oddělovat také za použití syntaxe: <script language="php">... . Tento zápis kódu však nedoporučují.

Další rysy kódu

Dále je důležité si zapamatovat, že všechny příkazy PHP musí být ukončeny středníkem. Toto bude na začátku asi jednÍm z hlavních zdrojů vašich chyb. Nezapomínejte také, že správný kód by měl být komentovaný, aby kdokoliv - kdykoliv bude nucen cokoliv v kódu upravovat - se v něm ihned zorientoval. Pro komentáře se v PHP používají znaky / / nebo #. Všimněte si na následujícÍm kódu PHP, jak vypadají v praxi principy, které jsem právě zmínil.

Našli jste chybu? Nerozumíte obsahu? Jsou informace neaktuální? Pošlete nám prosím váš komentář - pomůžete tím zlepšit tyto stránky. Díky.