WWW server - Apache

Co je to www server?

WWW server je služba zajišťující zpřístupnění internetových stránek pro nelokální uživatele. Dále se zabývá např. řízením a bezpečností komerčních transakcí a streamováním videa či zvuku. Samozřejmě existuje více druhů www serverů, ale mezi ty nejrozšířenější patří právě Apache.

Apache

Slovo Apache vzniklo ze spojení A PAtCHy server. Původně byl Apache postaven na programu NCSA httpd a spoustech patchů. Jaké jsou vůbec přednosti Apache? Především je zdarma a open source, je schopen zpracovávat nejnovější protokoly, je vysoce konfigurovatelný, modulární (v tomto smyslu to znamená možnost použití modulů, které lze do Apache zkompilovat později), je možno psát vlastní moduly s použitím Apache API, stále se vyvíjí. Další jeho obrovskou výhodou je to, že existuje pro různé platformy (Unix,Windows).

Struktura Apache

WWW-server Apache je řešen modulárně. Komponenty serveru tvoří jádro, které zajišťuje základní činnost a moduly, které rozšiřují vlastnosti WWW-serveru. Na Internetu jsou dostupné ke stažení moduly dalších výrobců softwarů, které umožňují ještě více rozšířit funkčnost. Moduly se do WWW-serveru Apache přidávají buď při instalaci překladem zdrojového kódu, nebo dynamicky při vlastním startu Apache. Moduly, které byly přidány v rámci instalace překladem zdrojového kódu, jsou zkompilovány spolu se zdrojovým kódem Apache a stávají se tak jeho nedílnou součástí. Zdrojový kód standardně podporovaných modulů je součástí distribuce Apache.

Dynamické moduly, označují se jako DSO (Dynamic Shared Object) moduly, se zavádějí pří startu Apache definováním v konfiguračním souboru httpd.conf (viz dále) pomocí direktivy LoadModule. Tyto moduly jsou součástí binární instalace, nebo je lze, pokud je k dispozici zdrojový kód Apache, kdykoliv vytvořit. Samozřejmě tyto moduly můžeme zavádět i v případě, že Apache byl nainstalován překladem zdrojového kódu.

Apache a WWW

WWW (World Wide Web) představuje množinu protokolů a programového vybavení, která slouží k publikování informací ve formátu hypertextu. V prostředí WWW rozlišujeme dva typy počítačů: Server - počítač, na kterém běží webový server, v našem případě Apache. Server obsahuje dokumenty, které se mají předat klientovi. Klient - počítač, na kterém běží vhodný webový prohlížeč, umožňující uživateli zadat a zobrazit požadovaný dokument.

Pro sestavování a přenos dat se využívají v prostředí WWW protokoly MIME (Multipurpose Internet Mail Extension) a TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Protokol MIME slouží k definování formátu zprávy. Samotná služba WWW je založena na třech technologiích: HTTP, URL a HTML. Přenos souborů mezi jednotlivými počítači je zprostředkován protokolem HTTP (Hypertext Transfer Protocol), Každý soubor je identifikován adresou URL (Uniform Resource Locator). Standardní webowé dokumenty jsou vytvořeny jazykem HTML (Hypertext Markup Language).

Protokol HTTP

Protokol HTTP je určen pro přenos dat mezi webovým serverem a klientem. Klient, který je představován prohlížečem, odešle požadavek na server. Ten požadavek zpracuje a odešle klientovi odpověď.

HTTP je malý rychlý protokol, který obsahuje jen několik příkazů neboli metod. Komunikace mezi klientem a serverem je anonymní. Protože protokol HTTP je jeden z množiny protokolů TCP/IP, musí mít každá aplikace možnost identifikovat svůj protějšek. Samotná IP-adresa nestačí. Na jednom počítači může běžet více různých aplikací. Komunikace se proto zabezpečuje pomocí komunikačních portů. IP adresa pak slouží pouze pro identifikaci počítače. Protokol HTTP využívá standardu MIME pro definici obsahu přenášeného dokumentu. Díky tomuto řešení lze protokolem HTTP přenášet jak dokumenty vytvořené pomocí jazyka HTML, tak různé mutimediální soubory (zvuky, obrázky, videa...). Formát požadavku a odpovědi je definován ve specifikaci protokolu HTTP (HTTP/1.0 nebo HTTP/1.1).

Protokol TCP/IP

Protokol TCP/IP si můžeme představit jako kabel, který se skládá z velkého počtu drátů. Na každém konci kabelu se pak nacházejí zařízení, která chcete spojit jedním drátem. Aby zařízeni na jednom konci bylo spojeno se zařízením na druhém konci, musíte na obou koncích kabelu nalézt konce jednoho drátu. Tím drátem je IP-port a zařízením pak konkrétní služba, například webový server.

Našli jste chybu? Nerozumíte obsahu? Jsou informace neaktuální? Pošlete nám prosím váš komentář - pomůžete tím zlepšit tyto stránky. Díky.